log in

Blog

NJAC Field Hockey

2016 NJAC Field Hockey All-Stars

Liberty Division

First team

Elizabeth Romano, Madison, Jr.; Catherine Crowley, Madison, Sr.; Isabella Fragomeni, Mountain Lakes, So.; Sage Geyer, Madison, Jr.; Olivia Bucciarelli, Parsippany, So.; Caroline Blount, Madison, Jr.; Kerrianne McClay, Madison, So.; Sydney McDonald, Mountain Lakes, Sr.; Nicole Calabrese, Parsippany, Jr.; Katie Wright, Morristown-Beard, Jr.; Nicole Ducey, Madison, So.

Second team

Samantha Hutchinson, Morristown-Beard, So.; Holly Smith, Mountain Lakes, Sr.; Margaret Sheeleigh, Madison, Fr.; Sarah DiPippa, Parsippany, Jr.; Macara Desai, Mountain Lakes, So.; Lilian Tran, Parsippany, Sr.; Isabel Schuckman, Mountain Lakes, Sr.; Sarah Timmons, Madison, Sr.; Maddie Farrell, Madison, Jr.; Ali Palazzetti, Morristown-Beard, Jr.; Bella Rocco, Parsippany, So.

Honorable mention

Savannah Cerrato, Parsippany; Sydney Fielding, Madison; Jenna Pych, Morristown-Beard; Julia Aasmaa, Mountain Lakes.

Independence Division

First team

Erin McFall, Butler, Sr.; Emilia Hokr, Pequannock, Sr.; Lexi Toback, Pequannock, Sr.; Alexa Marzullo, Whippany Park, Sr.; Nicole Krozser, Boonton, So.; Brooke Olsson, Boonton, So.; Rachel Stevens, Butler, Sr.; Julia Blahut, Pequannock, Jr.; Sara D'Egidio, Whippany Park, Sr.; Maria McLaughlin, Pequannock, Jr.; Rainey Clark, Boonton, Fr.; Kristen Gallo, Boonton, So.

Second team

Hannah Klein, Whippany Park, So.; Jessica Klein, Whippany Park, Sr.; Jade VanderWende, Butler, Sr.; Samantha Beck, Butler, Jr.; Ellie Martine, St. Elizabeth, Sr.; Rory Molisso, Pequannock, Sr.; Makenna Sweeney, Boonton, Jr.; Claire Dudgeon, Pequannock, Jr.; Michelle Tolochko, Boonton, Jr.; Adrianna Dika, Boonton, Sr.; Carly Yannotta, Whippany Park, Jr.; Samantha Murphy, Pequannock, Sr.

Honorable mention

Camryn Lowndes, St. Elizabeth; Leah Durkin, Boonton; Kayla Carr, Butler; Casey Santini, Pequannock; Morgan Yannotta, Whippany Park.

National Division

First team

Faith Spaziano, West Morris, Jr.; TT Naslonski, Randolph, Sr.; Skylar Migliaccio, West Morris, Sr.; Kayla Bedel-Franklin, Roxbury, Sr.; Jaymie Fiebel, Roxbury, Sr.; Emily Blum, Morris Knolls, Sr.; Jackie Drzewinski, West Morris, Sr.; Allison Egan, West Morris, Jr.; Maggie Dacey, Roxbury, Sr.; Mia Sadowski, Roxbury, Sr.; Dani Caby, Morris Knolls, Sr.; Emily Egan, West Morris, Sr.

Second team

Sarah Bietka, West Morris, Fr.; Erin Corrigan, Randolph, Jr.; Emily Giordano, Roxbury, Sr.; Delaney Bishof, Parsippany Hills, Sr.; Audrey Veivia, Morris Knolls, Sr.; Jillian Tucker, Randolph, Sr.; Erin Rubright, West Morris, Sr.; Augstina Lago, Randolph, Jr.; Brennie Schisler, Roxbury; Jillian Rogers, Parsippany Hills, Jr.; Kayla Kostecki, Morris Knolls, Sr.; Mackenzie Vorel, Randolph, So.

Honorable mention

Cassidy Gavin, Morris Knolls; Emma Karnitsky, Roxbury; Kristen Sisco, Randolph; Johanna Diehl, West Morris; Preya Patel, Parsippany Hills.

United Division

First team

Callie Sundin, Morristown, Jr.; Olivia Graham, Morristown, So.; Liz Audino, Mendham, Sr.; Amrita Sooklal, Chatham, Jr.; Emilee Vizzuso, Montville, Jr.; Devon Colquhoun, Morristown, Jr.; Charlotte Duff, Morristown, Sr.; Noelle Bessette, Chatham, Jr.; Ally Reardon, Mendham, Sr.; Kelsey Perretta, Montville, Sr.; Abby Walrond, Chatham, Jr.

Second team

Samantha Hessels, Morristown, Jr.; Rachel McHale, Montville, Jr.; Olivia Coleman, Mendham, Jr.; Charlotte Buckman, Chatham, Jr.; Savannah Familio, Morristown, Jr.; Tess Wakefield, Chatham, Sr.; Avery Smith, Mendham, Jr.; Alyssa Richtarek, Morristown, Jr.; Kate Purschke, Chatham, Sr.; Allison Yu, Montville, Jr.; Gianna Mitchell, Morristown, Sr.

Honorable mention

Kierra Oare, Chatham; Angelina Abbott, Montville; Sarah McHugh, Mendham; Marlena Fahmy, Morristown.

American Division

First team

Gina Verrone, Mount Olive, Jr.; Jacqui Hallack, Sparta, Sr.; Gianna Turzi, Mount Olive, Sr.; Alyssa Borozan, Mount Olive, Jr.; Julia Koonjy, Jefferson, Sr.; Annalee Smith, Mount Olive, Jr.; Isabella Candeloro, Sparta, Sr.; Cassidy Connolly, Jefferson, Sr.; Julia Catalano, Morris Hills, Sr.; Amber Gonzalez, Mount Olive, Jr.; Adriana Purcell, Pope John, Jr.; Ashleigh Gallagher, Mount Olive, Fr.

Second team

Hope Nafis, Sparta, Jr.; Anna DiRienzo, Mount Olive, So.; Jenna Catalano, Morris Hills, Sr.; Jordan Cowan, Jefferson, Jr.; Katie Yarussi, Pope John, So.; Isabel Passerini, Sparta, Sr.; Julianna McGwire, Sparta, Sr.; Kara Cannarozzi, Jefferson, Sr.; Maggie Walsh, Pope John, Jr.; Olivia Timmermans, Mount Olive, Jr.; Nikki Paul, Jefferson, Sr.; Joanna Szpernoga, Jefferson, Sr.

Honorable mention

Amy Amara, Morris Hills; Carly Wurster, Jefferson; Bella Tracy, Sparta; Elise Enslin, Mount Olive; Cameron Sacco, Pope John.

Freedom Division

First team

Kaylee Gentilucci, Lenape Valley, Sr.; Molly Gorczyca, Hackettstown, Sr.; Jordan Vandermark, Hackettstown, So.; Kayla Cichlar, Hackettstown, So.; Madison Hoskins, Hackettstown, So.; Sierra Castiglia, Hackettstown, So.; Tyra Wingle, High Point, So.; Missy Way, High Point, Sr.; Brenna DelBagno, Vernon, Sr.; Kristen Rafferty, Lenape Valley, Sr.; Lindsey Bicher, Lenape Valley, So.

Second team

Brittany McKenna, High Point, Jr.; Brianna White, Vernon, Sr.; Jordyn Martin, High Point, Sr.; Nicole Jerome, Hackettstown, Sr.; Megan Baker, Hackettstown, Sr.; Bailey Connery, Lenape Valley, Sr.; Alexis Sisco, High Point, Sr.; Marissa Sinacore, High Point, Sr.; Jessica Scheper, Hackettstown, So.; Kayla Nicholls, Hackettstown, Jr.; Mackenzie Alter, Vernon, Sr.

Honorable mention

Ashley Zellars, Hackettstown; Kelsey Little, High Point; Lia Yohanan, Lenape Valley; Tori Waschek, Vernon.

Colonial Division

First team

Natalie Rivas, Newton, Sr.; Nicole Rizzo, Newton, Sr.; Brittany Schumann, Newton, Sr.; Jasmine Luciani, Newton, Sr.; Emma Orabone, Newton, Sr.; Katy Van Orden, Newton, Sr.; Morgan Carr, Wallkill Valley, Jr.; Caitlyn Mizeski, Wallkill Valley, Jr.; Danielle Seabeck, Wallkill Valley, Sr.; Hailee Lolk, Kittatinny, Sr.; Jenna Sagan, North Warren, Sr.

Second team

Kate Barbato, Newton, Sr.; Becky Powers, Newton, Sr.; Victoria Docherty, Newton, So.; Fiona Blake, Wallkill Valley, Jr.; Legend Hicks, Wallkill Valley, Sr.; Louizeth Nazaire, Wallkill Valley, Sr.; Tara Brody, Wallkill Valley, Jr.; Alexis DiOliveria, Wallkill Valley, Sr.; Francesca Perotti, Kittatinny, Jr.; Rebecca Pavlick, Kittatinny, Sr.; Sydney MacDonough, North Warren, Sr.

Honorable mention

Francesca Caisullo, Wallkill Valley; Gabby Simpson, Kittatinny; Morgan Mendel, Newton; Elinor Dowd, North Warren.

Crimson fall to Wyoming
Dodgers edged in final